اقتصاد کشاورزی

ویژگی‌ محصولات کشاورزی

مقدمه

در قسمتهای قبل بازاریابی از دیدگاه اقتصاد کشاورزی و محصولات کشاورزی در ایران بررسی شد. در این قسمت  ویژگی محصولات کشاورزی بررسی می گردد.

فصلی بودن

یکی از ویژگی های محصولات کشاورزی آن است که در دوره کوتاه تولید شده، اما مصرف آنان در زمان طولانی انجام می گیرد. برای نمونه گندم که غذای اصلی در سبد خانوار مصرف کنندگان ایرانی است، در دوره کوتاهی تولید، ودر همه ایام سال مصرف می شود.

یکی از مسایل فصلی بودن محصول آن است که در فصل برداشت، تقاضا برای وسایل حمل ونقل افزایش یافته و موجب افزایش هزینه حمل می شود. علاوه براین اگر محصول سریعا به انبارها حمل نشود میزان ضایعات افزایش خواهد یافت. بنابراین اگر وضعیت جاده ها نامناسب بوده و وسایل حمل کافی وجود نداشته باشد، میزان ضایعات ودر نتیجه هزینه بازاررسانی به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت.

افزون براین چون تولید یکباره، اما مصرف بتدریج انجام می گیرد. به منظور ایجاد تعادل میان تولید و مصرف مساله انبارداری، هزینه عمده ای را در بازاریابی محصولات کشاورزی ایجاد می کند چرا که نگهداری از محصول در انبار نیاز به اعمال روش های خاصی برای مبارزه با آفات انبارداری دارد.

فساد پذیری

محصولات کشاورزی برخلاف محصولات صنعتی باید خیلی سریع برداشت و به بازار عرضه می شوند، مثل شیر و گوشت که برای حمل آن ها نیاز به کامیون های سردخانه دار و برای نگهداری آنان نیاز به سردخانه بوده و یا باید به سرعت مصرف و یا تبدیل شوند، گروه دیگراز محصولات مانند میوه و سبزی نیزهر چند با سرعت کمتری فاسد می شوند. اما در صورت عدم عرضه به بازار باید در سردخانه نگهداری شده و یا در صنایع تبدیلی مورد استفاده قرار گیرند. بنابراین نبود امکاناتی همچون سردخانه و کارخانه های تبدیلی موجب افزایش ضایعات،هزینه های بازاریابی و قیمت مصرف کننده می شود.

حجم زیاد

یکی از ویژگی های محصولات کشاورزی حجم زیاد آن ها است، زیرا این موضوع باعث می شود که تقاضا برای وسایل حمل و نقل افزایش یابد. و سبب افزایش هزینه حمل و همچنین افزایش هزینه بازاریابی می شود. از سوی دیگر حجم زیاد محصول بر هزینه انبارداری نیز اثر گذاشته و موجب می شود که محصول فضای بیشتری را در انبار اشتغال کرده و هزینه انبارداری آن افزایش یابد .

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا