اقتصاد کشاورزی

کشت گلخانه ای در مقایسه با کشت سنتی

شاید تا به حال برای شما پیش آمده که به دلیل علاقه یا رشته‌ تحصیلی خود یا به هر دلیل دیگری، تصمیم به اشتغال در حوزه کشاورزی گرفته‌اید. اما پس از کمی تحقیق متوجه شده‌اید که هم می‌توانید به سمت کشت گلخانه‌ای روی بیاورید و هم کشت سنتی. شاید در نگاه اول مانند یکدیگر باشند، اما اگر کشت گلخانه‌ای را با کشت سنتی مقایسه کنید، متوجه تفاوت‌ها خواهید شد. برای اینکه در مسیر مناسب قدم بگذارید، مطمئن باشید تفاوت‌های کشت گلخانه‌ای و سنتی آنقدر هستند که باعث ایجاد تمایز میان آن دو شوند.

کشت گلخانه‌ای

گلخانه فضای محدود شده‌ای است که قابلیت کنترل شرایط محیطی مناسب برای رشد گیاهان در نواحی مختلف را در سرتاسر سال فراهم می‌کند. منظور از کشت گلخانه‌ای پرورش محصولات مختلف مانند گل و گیاه، صیفی‌جات، میوه‌ها و… در گلخانه است.

کشاورزی سنتی

کشاورزی سنتی، روشی از کشت و کار است که از دوران خیلی قدیم رواج داشته است. درواقع اولین نوع کشاورزی است که انسان دریافت چگونه می‌تواند محصولات مختلف را پرورش دهد و چگونه از آنها استفاده کند. در کشت سنتی محصولاتی را که می‌توانید پرورش دهید، محدود به شرایط و آب و هوای منطقه‌ای است که در آنجا قصد کشت دارید. بدین معنی که نمی‌توانید در سرتاسر سال محصول پرورش دهید.

تفاوت‌های کشت گلخانه‌ای با کشت سنتی

پرورش محصول

اولین تفاوت این دو نوع کشت، محدودیت در پرورش محصول است. کشاورزی سنتی متکی به آب و هوای محیط خود است و تنها محصولاتی قابلیت پرورش در این نوع کشت را دارند که با آب و هوای آن منطقه سازگار باشند. اما در کشت گلخانه‌ای با توجه به استفاده از محیطی محصور شده به وسیله سازه و استفاده از تجهیزات گرمایشی گلخانه و سیستم‌های دیگر، این امکان وجود دارد تا در هر زمان از سال، محصول دلخواه را با توجه به نیاز بازار پرورش دهیم. در مقایسه کشت گلخانه‌ای با کشت سنتی امکان کنترل عوامل محیطی در کشت سنتی و در هوای آزاد وجود ندارد؛ در حالی که در کشت گلخانه‌ای به راحتی این کار صورت می‌گیرد.

کنترل و تنظیم رشد گیاه

با استفاده از فناوری‌های روز دنیا و تجهیزات نوین، این امکان وجود دارد تا از شرایط گیاه خود باخبر باشید و در صورت نیاز اقدامات لازم را انجام دهید. به عنوان مثال اگر گیاه شما دچار کمبود ماده‌ای مهم باشد و در صورت نبود آن از بین برود، می‌توانید خیلی سریع بفهمید و از این اتفاق جلوگیری کنید. گفتنی است که به دلیل اینکه شرایط گلخانه با استفاده از تجهیزات گلخانه کاملا مطابق چیزی است که برای محصول مناسب است، رشد و تکامل گیاه سریعتر صورت می‌گیرد.

امکان کنترل از راه دور

از دیگر تفاوت‌های کشت سنتی و کشت گلخانه‌ای، بهره بردن از فناوری است. امروزه تجهیزات مدرن و فناوری‌های جدیدی وجود دارند که به شما این امکان را می‌دهند از راه دور و با اتصال به اینترنت، عملکرد دستگاه‌ها و تجهیزات را نظارت و پایش کنید. این گونه دیگر نیاز نیست در تمام زمان کشت برای هرگونه اقدامی نزدیک به محل کشت خود باقی بمانید؛ می توانید به مسافرت نیز بروید و رشد گیاهان را کنترل کنید.

افزایش میزان تولید

شاید کمی غیر‌منطقی به نظر برسد اما با استفاده از کشت گلخانه‌ای به جای کشت سنتی، می‌توانید میزان تولید محصول خود در هر مترمربع را افزایش دهید. با استفاده از روش‌هایی مانند کشت طبقه‌ای، کشت هیدروپونیک و … می‌توانید میزان تولید محصول را افزایش دهید و استفاده بهینه‌تری از فضای موجود نسبت به کشاورزی سنتی داشته باشید. در نتیجه درآمد کشت شما نیز افزایش خواهد یافت و می‌توانید پول بیشتری به دست بیاورید.

کیفیت محصولات

یکی دیگر از تفاوت‌های کشت گلخانه‌ای و سنتی، کیفیت محصولات تولید شده است. همانطور که در بخش قبلی گفته شد، در گلخانه تمام شرایط محیط و نیازهای گیاه کنترل و نظارت می‌شود. این بدین معنی است که همه چیز بر وفق مراد محصول است و در بهترین شرایط در حال رشد است. در نتیجه کیفیت آن بالاتر از محصولاتی خواهد بود که در هوای آزاد و از طریق کشت سنتی پرورش داده شده‌اند. به علاوه همین عوامل سبب شده‌اند که محصولات گلخانه‌ای ظاهر بهتری نیز داشته باشند.

کاهش مصرف آب

میزان هدر رفت آب در کشت گلخانه ای بسیار کمتر از کشت سنتی است. به ویژه با استفاده از سیستم‌های کشت مانند هیدروپونیک و ایروپونیک، میزان مصرف آب تا ۹۰% هم می‌تواند کاهش پیدا کند. به این وسیله می‌توانید با کاهش مصرف آب و افزایش تولید محصول، کشت و کار بسیار عالی و مفید داشته باشید.

کلام آخر

در مقایسه کشت گلخانه‌ای با کشت سنتی، متوجه خواهید شد که در میان مدت و بلند مدت، احداث گلخانه برای شما و کشور بسیار به صرفه‌تر خواهد بود. بهره بردن از فواید گلخانه برای صنعت کشاورزی ایران و منابع کشاورزی مانند آب و خاک بهتر و سودمندتر است. درست است که هزینه ساخت گلخانه در ایران و دیگر مناطق دنیا گران است، اما با توجه به امکانات و مزایایی که در اختیار شما می‌گذارد بهتر است از گلخانه استفاده کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا