اقتصاد کشاورزی

هفت نکته برای صرفه‌جویی و موفقیت مالی در کشاورزی

مقدمه

کشاورزان و دامداران به خوبی اهمیت حفظ بودجه محدود را می‌دانند. کاهش هزینه‌ها نقش بسیار مهمی در بقای کسب و کار دارد. در اینجا هفت نکته برای صرفه‌جویی در هزینه، در کشاورزی ارایه می‌شود تا از سلامت مالی کسب و کار خود مطمئن شوید.

همه جزییات را ثبت کنید.

برای مدیریت مالی مزرعه یا باغ، حساب و کتاب سالانه سود و زیان کافی نیست. در طول سال، سوابق دقیق مزرعه خود مانند خریدها، هزینه‌های تعمیر و نگه‌داری و جزییات آنها را ثبت و نگه‌داری کنید. تاریخ‌ها، تامین‌کنندگانی که از آنها خرید می‌کنید، هزینه مواد خام و … مهم هستند. بررسی و تحلیل این داده‌ها به شما کمک می‌کند که برای سود‌آوری در بلند مدت برنامه‌ریزی کنید. گاهی ممکن است متعجب شوید که بخشی از کسب و کارتان که بیشترین هزینه را برای حفظ و نگه‌داری آن می‌کنید، کمترین سود را دارد.

با بهبود فرایندها در کشاورزی، کارایی مزرعه را افزایش دهید.

اگر امور و فرایندهای مزرعه را طوری انجام دهید که منجر به صرف ساعات کار کمتر یا اتلاف مواد کمتر شود، در بودجه خود صرفه‌جویی کرده‌اید. اگر محاسبه و ثبت کنید که به چه مقدار کود، بذر، سم، سوخت و … نیاز دارید، در حال و آینده می‌توانید از خریدهای غیرضروری خودداری کنید و هزینه‌های فصلی خود را کاهش دهید. همکاری با یک تامین‌کننده کشاورزی مورد اعتماد، در برنامه‌ریزی هزینه‌ها بسیار به شما کمک می‌کند. اگر از مقدار و نوع مواد اولیه مورد نیاز خود مطمئن نیستید، یک تامین‌کننده آگاه و مطمئن می‌تواند به شما کمک کند.

استراتژی مدیریت آفات را جدی بگیرید.

برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری در کنترل آفات اقدامی مهم در کنترل مالی است. اگر زمان و پول کافی برای کنترل آفت سرمایه‌گذاری نکنید، محصول و سود خود را از دست خواهید داد. اگر بیش از نیاز خود سرمایه‌گذاری کنید، حاشیه سود خود را کاهش می‌دهید. پس برنامه‌ریزی و انتخاب اصولی در این موضوع بسیار مهم است. هنگام تصمیم برای خرید آفت‌کش، میزان پوشش و کارایی آن را به دقت بررسی کنید. گاهی ممکن است یک آفت‌کش معمولی برای رفع نیاز شما مناسب و اثربخش باشد و به این صورت، استفاده از آن منجر به کاهش هزینه‌های شما شود.

اقلام مورد نیاز خود را در حراج یا خارج از فصل خریداری کنید.

یکی دیگر از استراتژی‌های کاهش هزینه برای مزارع، زمان‌بندی خرید اقلام مورد نیاز است. به عنوان مثال قیمت بذر بسته به فصل می‌تواند متفاوت باشد و ممکن است بتوانید با پیش خرید برای فصل بعد از تخفیف بهره‌مند شوید. البته نگه‌داری مناسب این اقلام برای جلوگیری از کاهش کیفیت بسیار مهم است.

تعمیراتی را که به زمان حساس نیستند متوقف کنید.

هر چیزی که خراب است نیاز به تعمیر فوری ندارد. برای متعادل کردن هزینه‌های کسب و کار خود، لیستی از تعمیرات مورد نیاز تهیه کنید. تعمیر و نگهداری تجهیزات مزرعه خود را اولویت بندی کنید تا تعمیراتی که به زمان حساس هستند یا برای عملکرد کسب و کار شما ضروری هستند مشخص شوند. با توقف تعمیرات جزئی، می‌توانید هزینه‌های خود را بر روی مهمترین مسائل متمرکز کنید.

کارهایتان را اولویت بندی کنید.

احتمالاً کارها و برنامه‌های زیادی در مزرعه خود دارید که اگر بخواهید همزمان به همه آنها بپردازید، نه تنها دارایی نقدی شما از بین می‌رود بلکه در آخر با چند پروژه ناتمام روبه‌رو می‌شوید. کارها و برنامه‌های پیش رویتان را اولویت‌بندی کنید. برای بالاترین اولویت خود برنامه‌ریزی کنید و شروع کنید. تا زمانی که به پایان نرسیده، برنامه دیگری را شروع نکنید. پس از آن با در نظر گرفتن دارایی نقدی خود، پروژه بعدی را شروع کنید. این روش منجر به صرفه‌جویی بیشتر و نتیجه بهتری خواهد شد.

در صورت امکان خودتان کود بسازید.

راه دیگر برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، این است که از کود دامی استفاده کنید یا از محصولات جانبی کشاورزی خود کود بسازید. ضایعات سبزیجات، اضافات چمن و … به سادگی می‌توانند به دارایی شما برای مزرعه تبدیل شوند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا