آموزش کشاورزی

محصولات گلخانه‌ای نیازمند گرده‌افشانی

گوجه‌فرنگی

گوجه فرنگی دارای گل‌های کامل و گیاهی خود گرده افشان است. گل‌های گوجه فرنگی فاقد شهد بوده و زنبور عسل جذب آنها نمی‌شوند.

از جمله مشکلات ناشی از گرده افشانی ضعیف می‌توان به تشکیل میوه‌های بد شکل، ضعیف و ریزش گل(عدم گرده افشانی) اشاره کرد. در مزرعه، گرده افشانی گل‌ها توسط باد و حشرات انجام می‌پذیرد اما در گلخانه برای حداکثر عملکرد باید گرده افشانی صورت گیرد. لذا لازم و ضروریست در گلخانه‌ها جهت گرده افشانی از زنبورهای مناسب و یا در صورت عدم دسترسی به زنبور از تکنیک چوب زنی استفاده شود.

فلفل

فلفل دارای گل‌های کامل و هر چند از نظر گرده افشانی خودگشن است، اما تا حدودی دگر گشنی هم در آن وجود دارد.

در صورت عدم گرده افشانی میوه بدون بذر می‌شود. میوه بدون بذر کوچکتر، صاف، با پریکارب نازکتر از حد معمول و دارای شکل نامنظم است.

در فضای باز حشرات به گرده افشانی کمک می‌کنند ولی در گلخانه خصوصا در ماه‌های سرد که دانه گرده کم است، به منظور افزایش کمی و کیفی استفاده از زنبورهای گرده افشان توصیه می‌گردد.

بادمجان

بادمجان سبزی فصل گرم و گیاهی خودگرده افشان است که گرده افشانی درست باعث افزایش قابل توجه تعداد و کیفیت میوه های تولیدی می‌شود.

طالبی

به طور کلی دانه‌های گرده در کدوییان چسبنده و سنگین می‌باشند و در مزرعه گرده اشانی توسط باد اتفاق میافتد. گرده افشانی در گلخانه، به خصوص گل‌های اولیه (چین اول) از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه در صورت گرده افشانی درست باعث تولید میوه‌های درشت و با کیفیت می‌گردد. با توجه به خصوصیت گرده این گروه و ارزش اقتصادی میوه با کیفیت استفاده از زنبورهای مخملی توصیه می‌شود.

هندوانه

هندوانه گیاهی یک پایه بوده و گل‌های نر و ماده آن به طور جداگانه روی یک بوته قرار دارد. این گیاه دگرگرده افشان است و حشرات نقش عمده ای در گرده افشانی ایفا می کنند. در صورت کشت این محصول در گلخانه استفاده از زنبورهای مخملی ضرورت دارد.

توت‌فرنگی

در توت فرنگی برای تولید محصولی با شکل مناسب و با کیفیت باید تمامی مادگی‌های آن به درستی تلقیح گردند. در فضای باز باد و حشرات به توضیع یکنواخت گرده بر روی مادگی‌ها کمک می‌کنند؛ در گلخانه برای این منظور ضروریست که از زنبورهای گرده افشان استفاده گردد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا