فناوری

فناوری‌های کاربردی در کشاورزی نوین

مقدمه

کشاورزی در حال تبدیل شدن به یک تجارت با فناوری پیشرفته است. کشاورزان و دامداران از فناوری برای پرورش محصولات و حیوانات بیشتر در زمین‌های کمتر، کنترل آفات و بیماری‌ها و استفاده از داده‌ها برای تصمیم‌گیری سریع‌تر و بهتر استفاده می‌کنند. در سال 2022، استفاده  از فناوری در کشاورزی در حال گسترش است. در ادامه به چهار فناوری اشاره می‌شود که سهم بزرگی در تغییر کشاورزی در سال 2022 داشته‌اند.

هوش مصنوعی (AI)

در حالی که فناوری‌های جدید امکان نظارت بر مواردی مانند شرایط خاک، میزان مصرف آب و وضعیت آب و هوا را ممکن می‌سازند، هوش مصنوعی تصمیم‌گیری‌های مبتنی به این داده‌ها را آسان‌تر می‌سازد.

چه محصولاتی امسال باید در کدام مزارع بکارید؟ برای کنترل آفات از چه مواردی باید استفاده کنید و چه زمانی؟ با چه سرعتی می‌توانید بیماری‌ها را در محصولات زراعی و حیوانات صید کرده و از بین ببرید؟

ربات‌هایی که توانایی هوش‌مصنوعی دارند می‌توانند علائم بیماری را در مزارع وسیع محصولات زراعی یا گله های گاو و خوک زودتر از افراد تشخیص دهند و به کاهش آسیب وارد شده کمک کنند.

سال‌های اخیر شرایط بارانی به وجود آمد که فصل کاشت را به تأخیر انداخت و منجر به  کاهش محصول شد. اتفاقاتی از این قبیل همواره ممکن است رخ دهد، اما توانایی هوش مصنوعی در ایجاد مدل‌های پیش‌بینی فصلی می‌تواند به کشاورزان کمک کند تا تصمیمات زودهنگام برای محصول و کاشت با ارزش را اتخاذ نمایند. کاربردهای هوش‌مصنوعی در کشاورزی گسترده و قابل توجه است و آن را به عنوان بهترین فناوری سال 2022 تبدیل نموده است.

بلاکچین

وقتی نوبت به بلاکچین می‌رسد، زنجیره  تأمین یکی از حوزه‌های عظیمی است که می‌تواند باعث تحول صنعت کشاورزی شود. بلاکچین برایID ردیابی مواد غذایی در سراسر زنجیره تامین مورد استفاده قرار می‌گیرد و فروشگاه‌ها را قادر می‌سازد تا در چند ثانیه، منشا اصلی یک محصول را مشخص کنند. این بدان معنی است که می‌توان بلافاصله زنجیره‌های تامین آلوده را شناسایی کرد. محصولات ناسالم را می‌توان قبل از ایجاد بیماری یا مرگ مشخص کرد و محصولات بدون مشکل می‌توانند بدون نگرانی به فروش خود ادامه دهند.

تگ‌های RFID

تگ‌های RFID همزمان با بلاکچین کار می‌کند تا ردیابی زنجیره تأمین را به واقعیت تبدیل کند. حسگرهای RFID می‌توانند محصولات و حیوانات را به طور یکسان برچسب گذاری کنند و به هر یک شماره شناسه منحصر به فرد می‌دهند. چه برای فروشگاه‌های مواد غذایی، چه برای ردیابی محصولات آلوده و چه برای مصرف کنندگانی که می‌خواهند مطمئن شوند که مواد غذایی خود را از تولیدکنندگان مطمئن خریداری می‌کنند،RFID  پایه ردیابی زنجیره تأمین است. اطلاعاتی که توسط تگ‌های RFID به دست می‌آید، می‌تواند توسط بلاکچین استفاده شود و یک مسیر مطمئن و قابل اعتماد ایجاد کند.

حسگرهای اینترنت اشیا (اینترنت اشیا)

هوش‌مصنوعی و ربات‌ها، اغلب از حسگرهای اینترنت اشیا استفاده می‌کنند تا داده‌های مورد نیاز برای تصمیم‌گیری و اقدام یا هشدار را برای این کار بدست آورند. در حقیقت، هر چهار گرایش‌هایی که در مورد آنها صحبت کردیم می‌توانند با یکدیگر ترکیب شوند و یک تجارت کشاورزی کارآمدتر و سودآورتر ایجاد کنند. کاوش در این چهار گرایش می‌تواند به معنای کسب و کار رقابتی‌تر و موفق‌تر باشد.

حسگرهای اینترنت اشیا تأثیر زیادی در کشاورزی دارند. دامداران می‌توانند آنها را در مزارع خود قرار دهند تا محصولات را از راه دور رصد کنند، دامداران می‌توانند از آنها برای ردیابی سلامت حیوانات خود استفاده کنند و هر دو قادرند برای نظارت بر سلامت دستگاه و کاهش زمان خرابی، حسگرهایی را روی تجهیزات خود قرار دهند. توانایی اینترنت اشیا برای هشدار به شما قبل از وقوع خرابی به معنای این است که می‌توانید برای جلوگیری از آن اقدام کرده و تجهیزات را در حال کار نگه دارید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا