آموزش کشاورزی

اهمیت هرس سبز و روش صحیح آن

هرس سبز چیست؟

به علت سریع الرشد بودن درخت انگور هرس تابستانه(هرس سبز) این درخت بر میزان  باروری تاثیر زیادی دارد، به طور مثال نور شدید باعث آفتاب سوختگی میوه­ها و افت کیفیت در میوه می‌‍شود. و سایه­ شدید نیز باعث کاهش چشم گیری در باروری تاک می­شود.

هرس سبز را می‌توان کامل کننده هرس خشک دانست؛چراکه این عمل باعث توزیع صحیح و منظم مواد غذایی در اندام­‌های گیاه می‌شود. این هرس هنگامی بر روی بوته مو انجام می‌گیرد که جوانه­‌ها شروع به رشد کرده باشند. هرس را می‌توان در تمام فصل رشد ادامه داد. قسمت‌های مختلفی که هرس سبز بر روی آن انجام می‌شود، عبارت­ اند از: شاخه­‌های سبز و درحال­ رشد سریع، جوانه، برگ، خوشه­‌های میوه، پاجوشها و تنه­‌جوشها.

 

روش‌های هرس سبز

این نوع هرس بسته به شرایط باغ در حالات مختلف و روی بخشهای مختلف درخت به این روشها قابل انجام است:

سربرداری: سرزنی شاخه‌­های سبز در طی فصل رشد از ارتفاع 30 تا 60 سانتیمتر یک تا سه بار بسته به اندازه رشد شاخه­‌های سال جاری باید انجام شود.

پاجوشزنی: شاخه‌­های ناخواسته رشد یافته از روی تنه یا بازوها که نرک خوانده می‌شوند باید به محض رشد حذف شوند. در بین باغداران به این عمل (نرک زنی) هم گفته می‌شود.

جوانه گیری: حذف جوانه‌‌های متورم پایین بوته یا تنه که امکان رشد دارند و حاصل رشد آنها شاخه‌های نرک است.

پینچینگ: قطع نوک شاخه برای حذف جوانه انتهایی با انگشت برای جلوگیری از رشد بی­رویه شاخه که در طول تابستان انجام می­‌شود.

برگ­چینی: حذف برگ‌های پیر یا آسیب­‌دیده که در مراحل زمانی مختلف قابل انجام است و اهداف متفاوتی را ممکن است،در بر داشته باشد.

حذف جوانه: هدف از این عمل حذف بعضی از جوانه­‌های غیرمفید مو است. جوانه‌­های غیرمفید جوانه­‌هایی هستند که به­سرعت رشد می‌کنند و فقط به شاخه و برگ تبدیل میشوند و بارده نیستند. همزمان با حذف جوانه‌­های غیرمفید می‌توان شاخه­های زائد یا بیمار را نیز حذف کرد.

هرس شاخه­‌های سبز: از ابتدای بیداری درخت از خواب زمستانی و شروع دوران رشد تعدادی شاخه و همچنین پاجوش یا تنه­‌جوش شروع به روییدن کرده و شاخه­‌هایی زائد تولید می‌کند، که باعث تضعیف درخت می‌شود. به همین دلیل پیش از اینکه طول این شاخه­‌ها به 14 سانتیمتر برسد، باید آنها را حذف کرد در بعضی مواقع یک یا چند دستک بر روی شاخه­‌ها و از محل بند می­رویند که بعضی از آنها زیر خوشه قرار دارند و بعضی بالاتر از خوشه­‌ها ظاهر می‌شود که این دستک­ها را نیز باید تا حد ممکن حذف کرد. هرس سبز شاخه­‌هاي انگور از بالای گره پنجم بعد از آخرين خوشه تأثير زيادي در افزايش كميت و كيفيت محصول انگور دارد.

در مناطق خنك، حذف شاخه‌­هاي جانبي باعث نفوذ نور كافي به داخل تاج و تهويه بهتر بوته­‌هاي انگور، به­‌ويژه در روش خوابيده يا خزنده  می‌شود و به افزايش كيفيت میوه مي­‌انجامد.

هرس برگ‌ها: معمولا از هرس برگ­ها فقط در مناطق سردسیر استفاده بیشتری می‌شود، چرا که طول فصل رشد بوته­‌ها در این مناطق کوتاه است. و  این هرس برای استفاده بیشتر خوشه­‌ها از نور آفتاب انجام می­‌شود.

هرس گل، حبه و خوشه: در زمان تشکیل میوه حدف یک سوم تا نصف خوشه باعث افزایش اندازه حبه­‌های باقیمانده بر روی خوشه می­‌شود. این روش، بیشتر برای تنظیم میزان محصول ارقامی به کار میرود که بیش از حد محصول میدهند. در واقع خوشه­‌های کوچک یا بسیار بزرگ و خوشه­‌هایی که شکل متناسبی ندارند، جدا می‌شوند. بدیهی است که با انجام این کار خوشه­‌های سالم باقیمانده، از مواد غذایی بیشتری برخوردار شده و حبه آنها درشت تر می‌شوند.

 

چرا هرس سبز؟

هرس شاخه‌های حاوی خوشه از 4 تا 5 بند بالاتر از محل آخرین خوشه باعث جلوگیری از رشد بی­رویه شاخه سبز شده و سبب می‌شود تا مواد غذایی به­‌سمت خوشه حرکت کند و در نتیجه باعث افزایش کمی و کیفی عملکرد شود.

هرس پاجوش‌ها، تنه‌­جوش‌ها و شاخه­‌های فاقد محصول که شیره پرورده زیادی را جذب مي‌کنند و رشد سریعی دارند، باعث تقویت بوته مو می‌شود و در نتیجه افزایش کمی و کیفی عملکرد را به همراه دارد.

از دیگر فواید هرس سبز میتوان به این موارد اشاره کرد:

  • در مناطقی که روزهای ابری زیادی در هنگام رسیدن محصول دارند، به رنگ­‌گیری سریع خوشه­‌ها کمك زیادی می‌کند.
  • در مناطق خشك و کم‌­باران باعث کاهش سطح تبخیر و تعرق شده و در نتیجه بوته انگور کمتر دچار کم­‌آبی می‌شوند.
  • در مناطق مرطوب و پرباران باعث تهویه بهتر هوا از لابه­‌لای شاخ و برگها شده و در نتیجه بوته کمتر در معرض آلودگی به بیماری سفیدک سطحی قرار می­گیرد.

در بوته­‌هایی که بیش از حد توانشان خوشه تولید می‌کنند، «به علت توزیع کمتر شیره پرورده در تعداد زیادی خوشه، عملکرد کیفی و بازارپسندی میوه کاهش می­یابد.». بنابراین، هرس گل و به‌ ­تعادل‌ ­رساندن تعداد خوشه برحسب توانایی گیاه، از کاهش کمی و کیفی عملکرد جلوگیری میکند. همچنین این روش باعث حذف شاخه­های حاوی محل تخم­ریزی زنجره شده و در نتیجه سبب کاهش جمعیت این آفت میشود.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا