فناوری

پیش‌بینی هوا در کشاورزی

مقدمه

در حالی که جهان به مواجهه با گرمایش جهانی، تغییرات اقلیم و اثرات ویران‌گر آن بر تولید مواد غذایی جهانی ادامه می‌دهد، لزوم پیش‌بینی هوا باید به عنوان یک مسئله بسیار مهم مد نظر قرار گیرد. یک مثال عالی از این موضوع، مشکلات کشاورزی که در آفریقا به وجود آمده است و ناشی از تغییرات اقلیمی با الگوهای ناپیوسته در بارش می‌باشد.

علاوه بر این، یک گزارش از موسسه منابع جهانی نشان می‌دهد که تا سال 2050 به علت آتش‌سوزی، توفان‌، گردباد و سیل‌های مداوم، تولید محصولات کشاورزی جهانی ممکن است به میزان 17 درصد کاهش یابد، زیرا زمین‌های حاصلخیز زیادی به خاطر این حوادث آسیب دیده‌اند و خاک را از مولفه های تغذیه‌ای آن برای کشاورزی پایدار خالی کرده‌اند.

به عنوان نتیجه، کشاورزی مدرن از طریق پیشرفت سریع فناوری از جمله کشاورزی دقیق، فرصتی را برای تقویت کشاورزان مدرن با مهارت‌ها و دانش فنی لازم ایجاد می‌کند تا با استفاده از پیش‌بینی هوا، وضعیت مزرعه خود را بهبود بخشند. پیش بینی هوا سبب می‌شود تا بتوان خسارت ناشی از شرایط آب و هوای نامطلوب را تا حد امکان کاهش داد.

پس بتوان هوا را به دقت پیش‌بینی کرد، می‌توان با این گونه شرایط نامطلوب مقابله و اقدامات مورد نیاز را در زمان مناسب انجام داد.

پیش‌بینی آب و هوا در کشاورزی به چه معناست؟

پیش‌بینی هوا در کشاورزی به پیش‌بینی شرایط جوی یک منطقه در زمان مشخصی اشاره دارد تا سازگاری یا ناسازگاری آن برای فعالیت‌های کشاورزی مشخص گردد. این کار در کشاورزی از ارتباط بین شرایط پایدار جوی مانند بارش، تابش نور خورشید، دما، رطوبت، هوا و محصولات فراوان به وجود آمده است.

بنابراین، به عنوان یک کشاورز خرد، توانایی پیش‌بینی هوا با توسعه مهارت‌های عملی پیش‌بینی هوا، به شما در اتخاذ تصمیمات آگاهانه درباره عملیات مزرعه کمک می کند و شما را به یک کشاورز موفق تبدیل می‌کند؛ فرقی هم نمی کند که با محصولات زراعی سر و کار داشته باشید یا پرورش دهنده دام باشید. به عنوان مثال، پیش‌بینی هوا به شما این امکان را می‌دهد که عملیات مزرعه خود را به درستی برنامه‌ریزی کنید، از جمله کاشت، آبیاری، مصرف کود، برداشت یا جفت‌گیری دام؛ زیرا کشاورزی به طور کلی بیشترین وابستگی را به فصل‌ها و هوا دارد.

یکی از مزایای پیش‌بینی هوا قابلیت پیشگیرانه آن است، که کشاورزان را با دانش تغییرات اقلیمی یک منطقه، قبل از وقوع آنها مجهز می‌کند! قبلاً، کشاورزان به احساسات، تجربیات گذشته و توانایی مشاهده و درک خود اعتماد می‌کردند تا هوا را پیش‌بینی کنند. نتیجه این بود که به دلیل تصمیم‌گیری نادرست، زیان‌های قابل توجهی را تجربه می‌کردند. دقت پایین این روش‌ها به علت تغییرات مکرر و پیش‌بینی‌ناپذیر در هوا که ناشی از تغییرات اقلیم است، به چالش کشیده شده است. یک مثال بر این امر افزایش شرایط جوی بسیار نامساعد مانند طوفان‌ها، سیلاب‌ها و خشکسالی‌ها است که در زیر‌ساهارایی آفریقا از سال 2010 تا 2020 دیده شد.

چرا لازم است که شرایط آب و هوایی آینده یک منطقه را در یک زمان مشخص بدانیم؟

مزیت اصلی پیش‌بینی شرایط هوایی یک منطقه در زمان مشخص، اتخاذ تصمیمات صحیح در کشاورزی است. آگاهی قبلی از شرایط هوایی به شما کمک می‌کند تا انتخاب‌هایی داشته باشید که هزینه‌ها را کاهش دهید و عایدی و سود محصولات کشاورزی را بیشینه سازید. به این ترتیب، به عنوان یک کشاورز، آسیب‌پذیری شما در برابر عوامل محیطی کاهش می‌یابد. به همین ترتیب، درک اهمیت پیش‌بینی هوا برای افزایش تولید کشاورزی حیاتی است، زیرا بر رشد، توسعه، و عملکرد محصولات تأثیر می‌گذارد. از طرف دیگر، عدم توانایی کشاورز در پیش‌بینی هوا می‌تواند از طریق ایجاد آسیب‌های فیزیکی، فرسایش خاک، و موارد مشابه، باعث اختلال در عملکرد گیاهان و حیوانات شود.

انواع پیش‌بینی هوا

به عنوان یک کشاورز خرد، دانستن انواع مختلف پیش‌بینی هوا به شما امکان می‌دهد تا با سهولت از ابزارهای در دسترس خود برای تجزیه و تحلیل پارامترهای هواشناسی کشاورزی استفاده کنید، از جمله تخمین بارش جوی، دما و داده‌های تاریخی، تا به درستی عملیات مزرعه خود را برنامه‌ریزی کنید.

برخی شرکت ها، تجزیه و تحلیل هواشناسی کشاورزی و پیش‌بینی با دقت بالا را از طریق وسایل زیر ارائه می‌دهند:

  • استفاده از شبکه سنسورها و ایستگاه های هواشناسی به صورت جهانی
  • تجزیه و تحلیل توپوگرافی محلی
  • الگوریتم پیشرفته پردازش داده

در زیر انواع پیش‌بینی هوا در امور کشاورزی آورده شده است.

پیش‌بینی فوری

پیش‌بینی فوری، متغیرهای هوایی فعلی را در بازه زمانی صفر تا سه ساعت توصیف می‌کند. این نوع پیش‌بینی یک مجموعه کامل از متغیرهای پیچیده را ارائه می‌دهد، از جمله رطوبت نسبی، دما، سرعت و جهت باد، تشعشع خورشیدی، و نوع و مقدار بارش ابر. اهمیت پیش‌بینی هوا با پیش‌بینی فوری در تغییرات لحظه‌ای متغیرهای جوی به صورت زمان واقعی است.

پیش‌بینی هوا در بازه زمانی کوتاه

پیش‌بینی هوا در بازه زمانی کوتاه یک تا دو روز اعتبار دارد، بیشتر از 12 ساعت، تا 72 ساعت ادامه دارد و به شدت بر روی روال‌های روزانه کشاورزان خرد برای تولید محصول تأثیر می‌گذارد. این پیش‌بینی یک مجموعه نسبتاً کامل از متغیرها را معرفی می‌کند، همانند پیش‌بینی فوری.

پیش‌بینی هوا در بازه زمانی متوسط

پیش‌بینی هوا در بازه زمانی متوسط سه تا چهار روز ادامه دارد و تا دو هفته می‌رسد. این نوع پیش‌بینی‌ها معمولاً برای تصمیم‌گیری‌های استراتژیک که برای برنامه‌ریزی و توسعه کشاورزی تاثیرگذاراند، ایجاد می‌شوند. در صورت عدم دقت در انجام آنها، منجر به عواقب مخرب جدی برای کشاورزان می‌شود.

پیش‌بینی هوا در بازه زمانی بلند

پیش‌بینی هوا در بازه زمانی بلند به دلیل مدت اعتبار گسترده از ده روز تا چهار هفته به این نام معروف است و به عنوان معمولی‌ترین پیش‌بینی‌ها دسته بندی می‌شود. این پیش‌بینی معمولاً به محدوده‌ای از متغیرهای ضروری مانند دما و بارش محدود می‌شود. به علاوه، پیش‌بینی هوا در بازه زمانی بلند برای برنامه‌ریزی فصلی، انتخاب نوع محصول، توزیع ورودی‌های مزرعه، ترتیب برداشت و موارد مشابه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دلایل اهمیت پیش‌بینی هوا در کشاورزی

اهمیت پیش‌بینی هوا در کشاورزی مختص به افزایش تولید محصولات، رشد دام‌ها و تولید درآمد نیست. پیش‌بینی هوا برای کشاورزان کاربردهای متنوعی دارد، برخی از مزایایی که کمتر به آن ها ‌توجه شده است به شرح زیر هستند:

زمان مورد نیاز کود

کودها از ترکیب عناصر شیمیایی ساخته شده‌اند، برخی از آن‌ها به آب حساس نیستند و برخی با آن تعارض دارند. به همین دلیل، با استفاده از پیش‌بینی هوا، کشاورزان می‌توانند بهترین زمان برای استفاده از کودها در مزرعه‌های خود را بدانند. خاک نباید آنقدر خشک باشد که از ورود کود جلوگیری شود و نباید به حدی مرطوب باشد که منجر به هدر رفت کود شود تا اثر بهینه کود بیشتر شود. پیش بینی دقیق آب و هوا دقیقا زمان مناسب برای کوددهی را مشخص می کند.

کنترل آفات

آفات یک تهدید مهم برای مزارع پربار هستند و مانع رشد گیاهان شده و بر محصول نهایی تأثیر منفی می‌گذارند. با این حال، اقدامات کنترل آفات شما چه کاربردی دارند وقتی هوا همکاری نکند؟ ممکن است شما از آفتکش استفاده کرده باشید اما باران شدید آن را بشوید و کلیه هزینه هایی که انجام داده اید هدر رود. همچنین برخی از بادها ممکن است آفات را از مناطق همجوار به مزرعه شما بیاورند. به همین دلیل، پیش‌بینی هوای صحیح، شما را در پیش‌بینی زمان حمله آفات و بهترین زمان برای اجرای اقدامات کنترل آفات برای نتایج بهینه هدایت خواهد کرد.

کار در زمین

برخی از روزها برای انجام کار در زمین مناسب‌تر هستند. به عنوان مثال، خاک‌های خشک و خشن در روزهای گرم سخت‌تر شخم می شوند ، در حالی که زمین‌های کافی رطوبت، آسان‌تر برای کار هستند. این مثال نشان میدهد که قابلیت انجام کار در زمین وابسته به اطلاعات هواشناسی میدانی است که از طریق پیش‌بینی هوا بدست می آید که شما را در هنگام انجام کار در مزرعه هدایت می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که برنامه‌ریزی بهتری برای برنامه‌های روزانه کاری مزرعه‌تان داشته باشید.

بهبود روش آبیاری 

استفاده مصنوعی از آب برای افزایش تولید کشاورزی، آبیاری نام دارد. با این حال، به دلیل تأثیر مخرب تغییرات اقلیم و گرم‌شدگی جهانی، بدون زمان‌بندی صحیح، ممکن است بخش بیشتر رطوبتی که ایجاد می کنید را از طریق تبخیر-تعرق ناشی از دما و تابش خورشید یا دوره‌های طولانی خشکسالی دست بدهید. این به این معناست که پیش‌بینی هوا می‌تواند کمک کند تا از چنین وضعیت‌هایی، از تلاش بیهوده جلوگیری شود و آبیاری به زمان های مناسب تری موکول شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا