اقتصاد کشاورزی

بررسی بازار کشاورزی هوشمند تا سال 2025

معرفی

بازار کشاورزی هوشمند در سال 2020، 13/7 میلیارد دلار تخمین زده شده است و پیش‌بینی شده که این رقم تا سال 2025 به 21/9 میلیارد دلار برسد. با افزایش جمعیت و در نتیجه افزایش تقاضا برای غذا، تاکید بر استفاده از فناوری‌های جدید توسط کشاورزان و دامداران جهت تولید محصولات کشاورزی و نیز پایش سلامت دام‌ها بیشتر شده است. در این راستا سرمایه‌گذاری زیادی نیز توسط سرمایه‌گذاران در بخش کشاورزی هوشمند صورت گرفته است.

تاثیرات COVID-19 بر بازار کشاورزی هوشمند

به علت شیوع ویروس کرونا در سال 2020 و ایجاد بسیاری از محدودیت‌ها و اختلالات در زنجیره تامین، بازار کشاورزی هوشمند در سال 2020 با یک کاهش شدید مواجه شده است. با این حال استفاده از فناوری‌های پایش از راه دور و نرم‌افزارهای مدیریت مزرعه در دوران بعد از کرونا بیشتر مورد استقبال قرار خواهد گرفت. COVID-19 زنجیره تامین کشاورزی هوشمند را در بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی دقیق، پایش سلامت دام‌ها، آبزی‌پروری، گلخانه‌ها و جنگلداری مختل نموده است. در عین حال فرصت‌های جدیدی را برای کشاورزان و دامداران ایجاد نموده است که از فناوری‌های جدید برای کسب و کار خود استفاده کنند.

شیوع ویروس کرونا یک بحران سلامت در ابعاد جهانی بوده است که منجر شده تقاضا برای تجهیزات و فناوری‌های مرتبط با کشاورزی در کوتاه مدت کاهش یابد.

تاثیر COVID-19 در بخش محصولات دامی بیشتر بوده است. زیرا دسترسی به غذای دام کاهش داشته یافته و ظرفیت دامداری‌ها و قصابی‌ها نیز به تبع آن پایین آمده است. تعطیلی کسب و کارها و پروتکل‌های قرنطینه بر روی محصولات نظارت دام‌ها نیز تاثیر منفی داشته است. برای مثال تگ‌های RFID، ربات‌های شیردوش، سیستم‌های غذادهی به دام‌ها، احتمالا به دلیل تعطیلی کسب و کارها شاهد کاهش تقاضا باشند. با این حال در میان‌مدت و بلندمدت انتظار می‌رود که تقاضا برای سامانه‌های پایش دام‌ها بسیار افزایش یابد.

آبزی‌پروری دقیق نیز در بخش زنجیره تامین ماهی تازه نیز به علت شیوع ویروس کرونا با اختلال مواجه شده است. بر اساس گزارش اتحادیه مطبوعات مستقل اروپا، صنعت آبزی‌پروری دقیق با مسائل پیچیده‌ای مواجه شده است. بر اساس گزارش اتحادیه مطبوعات مستقل اروپا، صنعت آبزی‌پروری دقیق با مسائل پیچیده‌ای مواجه شده است که منجر به بسته شدن سایت‌های تولیدی و از بین رفتن بسیاری از کسب و کارهای کوچک شده است. متعاقبا تاثیرات منفی بر روی بیکاری در مناطق ساحلی به وجود آمده است.

بازار گلخانه‌های هوشمند نیز تحت تاثیر COVID-19 قرار گرفته است. میزان تقاضای مشتریان در حال حاضر به طور دقیق مشخص نیست اما چیزی که انتظار می‌رود این است که تقاضا برای این محصولات به دلیل بسته شدن رستوران‌ها و هتل‌ها کاهش خواهد یافت. شرکت‌ها نیز به دلیل در دسترس نبودن مواد اولیه قادر به تحویل سفارشات در زمان مقرر نخواهند بود.

در جنگل‌داری دقیق نیز تقاضا برای تجهیزات برداشت محصول کاهش پیدا کرده است که علت آن تعطیلی موقت زیرساخت‌های تولیدی در آمریکا و اروپاست. علاوه بر این، این بخش محصولات ضروری تولید نمی‌کند در نتیجه زمان مورد نیاز برای بازیابی بازار در این بخش طولانی‌تر خواهد بود.

فاکتورهای پویایی بازار کشاورزی هوشمند

عامل محرک: علاقه زیاد برای استفاده از فناوری‌های جدید در محصولات کشاورزی

اگر از تمام پتانسیل کشاورزی هوشمند استفاده شود، کسب و کارهای این حوزه می‌توانند سودآوری بالایی را تضمین کنند. کشاورزی هوشمند، با جمع‌آوری داده‌های مکانی خاک، دام‌ها، گیاهان و سایر اطلاعات درون و بیرون مزرعه می‌تواند با تاثیرات منفی محیطی مقابله کند. کشاورزی دقیق نیز ورودی هایی درباره مقدار آب لازم برای آبیاری، کودهای مایع، مواد مغذی، آفت و حشره‌کش‌ها فراهم می‌کند که باعث کاهش هدر رفت منابع و در نتیجه کاهش هزینه‌های کشاورز می‌شود. افزایش کارآمدی کسب و کار به وسیله خودکارسازی فرآیندها و افزایش درآمد کشاورز به دلیل بهینه‌سازی هزینه منابع مصرفی، دو عامل اصلی برای افزایش به کارگیری ابزارهای کشاورزی هوشمند هستند. با استفاده از تکنیک‌های کشاورزی دقیق، به نظر می‌رسد کسب و کارهای حوزه کشاورزی بیشتر از هر زمانی سودده هستند. در این راستا، کشاورزان تجارت‌محور شروع به استفاده از ابزارهای هوشمند کشاورزی دقیق به منظور افزایش عملکرد محصول و حاشیه سود نموده‌اند.

مانع اصلی: هزینه‌ اولیه بالا برای استفاده از تجهیزات کشاورزی نوین

فاکتور بزرگی که از رشد استفاده از تجهیزات نوین و فناوری‌های جدید در کشاورزی جلوگیری می‌کند نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه بالا برای خرید تجهیزات است. هزینه‌های این تجهیزات بالاست. به همین دلیل خرید این تجهیزات برای کشاورزان خرد چندان مقرون به صرفه نیست. بنابراین آخرین فناوری‌ها تنها برای مزارع بزرگ صنعتی امکان‌پذیر خواهد بود. علاوه بر هزینه بالای تجهیزات و خدمات اولیه مانندGPS، پهپادها، سنجش از راه دور، ابزارهای مبتنی بر تصاویر ماهواره‌ای و …، برای پیاده‌سازی و استفاده از تکنیک‌ها و تجهیزات کشاورزی دقیق نیاز به نیروی کاری ماهر است که با این فناوری‌های جدید آشنایی داشته باشد که خود می‌تواند چالش برانگیز باشد.

فرصت: افزایش به کارگیری سامانه های پایش دام‌ها در کشورهای در حال توسعه

استفاده از فناوری پایش دام‌ها در حال حاضر در کشورهای در حال توسعه به آهستگی صورت می‌گیرد که دلایل اصلی آن هزینه‌ بالای پیاده‌سازی اولیه و آگاهی کم کشاورزان است. با این حال با افزایش تقاضا برای شیر و محصولات لبنی، افزایش سرانه کشاورزان در کشورهای در حال توسعه و افزایش جمعیت گله‌ها، انتظار می‌رود که به کارگیری روش‌های جدید در کشاورزی و دامداری در کشورهای در حال توسعه افزایش یابد. مخصوصا در پایش دام‌ها، فناوری‌های جدید مانند ربات‌های غذادهی به دام ها و شیردوش مورد استقبال قرار خواهند گرفت. با توجه به این توضیحات در کشورهایی مانند هند، چین و ترکیه فرصت‌های بسیار مناسبی در این زمینه پیش‌بینی می‌شود.

چالش: مدیریت حجم بالایی از داده‌ها برای تصمیم‌گیری سودمند

مدیریت داده ها چالش اصلی کاربران ابزارهای کشاورزی هوشمند است. داده‌های جمع‌آوری شده به وسیله‌ ابزارهای هوشمند کشاورزی بسیار اهمیت دارند. زیرا این داده‌ها به کشاورزان کمک می‌کنند که تصمیم‌گیری‌های مناسب‌تری داشته باشند. در کشاورزی دقیق حجم زیادی از داده‌های مهم مربوط به نقشه‌برداری، بذرپاشی با نرخ متغیر، آزمایش خاک، نظارت بر عملکرد و سابقه متناوب محصولات به طور منظم تولید می‌شود. این داده‌ها باید به درستی ذخیره و مدیریت شوند زیرا تکنیک‌های موفقیت‌آمیز کشاورزی هوشمند برای ارزیابی شرایط مزرعه کاملا متکی بر آن است. مدیریت داده‌ها کلید تصمیم‌گیری هوشمندانه برای مدیریت مزرعه و بهبود عملیات مزرعه است. هیچ استاندارد صنعتی معینی برای مدیریت داده‌های کشاورزی وجود ندارد. این امر کار را برای تولیدکنندگان دشوار می‌سازد. از این رو تهیه ابزارها و تکنیک‌های مناسب مدیریت داده برای تهیه، مدیریت، پردازش و استفاده از داده ها برای کشاورزان و تولیدکنندگان ضروری است.

پیش‌بینی حفظ بیشترین سهم بازار توسط سخت افزار

در حال حاضر بخش سخت‌افزار بیشترین سهم را در بازار کشاورزی هوشمند به خود اختصاص داده است. انتظار می‌رود که افزایش استفاده از فناوری‌های جدید و ابزارهای نوین کشاورزی هوشمند باعث افزایش سهم بخش سخت‌افزار از بازار کشاورزی هوشمند شود. افزایش استفاده از سیستم‌های کنترلی و خودکارسازی مانند گیرنده‌های GPS/GNSS، کنترل‌کننده‌های آبیاری، سیستم‌های هدایت و فرمان، رویکرد جدیدی در شیوه‌های کشاورزی ایجاد کرده است که بازار را تقویت می‌کند. علاوه بر این افزایش استفاده از دستگاه‌های نظارت بر دام مبتنی بر اینترنت اشیا و هوش مصنوعی توسط دامداران از مهم‌ترین عوامل تسریع در رشد دستگاه‌های سخت‌افزاری در بخش نظارت بر دام است.

پیش‌بینی سهم اعظم بازار از سال 2020 تا 2025 برای بخش کشاورزی دقیق

کشاورزی دقیق با توجه به افزایش تمرکز به کارآمدی و ثمردهی مزرعه بیشترین سهم بازار کشاورزی هوشمند یعنی 46 درصد را در سال 2019 به خود اختصاص داده است. پیاده‌سازی تکنیک‌های کشاورزی دقیق این امکان را به وجود می‌آورد که مفهوم کشاورزی برای همیشه تغییر کند و فعالیت‌های کشاورزی سنتی را کارآمدتر و قابل پیش‌بینی کند. فناوری‌های کشاورزی دقیق مانند فناوری هدایت، سنجش از راه دور و حسگرهای هوشمند، امکان مدیریت موثر خاک و محصول را فراهم کرده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا