فناوری

اپیل، راه‌حل کاهش دورریز مواد غذایی

بر اساس گزارش‌های سازمان ملل متحد، تقریباً یک سوم تولیدات جهانی مواد غذایی به هدر می‌روند. این به معنای اتلاف حدود 1.3 میلیارد تن مواد غذایی هر سال است. عواملی مانند عدم شناخت کامل از زنجیره تامین و یا سو مدیریت آن، ضعف زیرساخت، تداوم خدمات بدون توجه به نیاز مصرف کنندگان و…. می‌توانند نقش مهمی در هدر رفت مواد غذایی داشته باشند. این هدر رفت تاثیرات بسیار مخربی بر امنیت غذایی دارد زیرا منابع غذایی که به هدر می‌روند می‌توانستند برای تامین نیاز مصرف کنندگان استفاده شوند؛ این در حالی است که بر اساس آمار سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) 462 میلیون فرد بالغ در جهان از بحران سوءتغذیه و قحطی رنج می‌برند.

جمیز راجر (James Rogers) بنیان گذار استارتاپ اپیل (Apeel Sciences) با همین دغدغه و به منظور کاهش دورریز مواد غذایی، کاهش مصرف آب و انرژی و حفظ منابع طبیعی فعالیت خود را شروع کرد.

میوه و سبزیجات خود پوسته‌ای جهت محافظت دارند. اپیل با الهام از طبیعت و تلفیق تکنولوژی لایه‌ای محافظتی ایجاد می‌کند که رطوبت مواد را حفظ و از اکسید شدن میوه و سبزیجات جلوگیری می‌کند. این لایه اضافی از چربی‌ها و گلیسرولیپیدهای داخل پوسته، دانه و پالپ(تفاله) میوه و سبزیجات تولید می‌شود و روی پوسته طبیعی محصولات قرار می‌گیرد.

محصول شرکت اپیل به حالت پودر است که در آب حل شده و با توجه به کاربرد آن به طرق مختلفی مانند اسپری، غوطه‌ور کردن و یا استفاده از برس بر روی میوه و مرکبات استفاده می‌شود. این لایه محافظتی که بدون رنگ، مزه و بو است، پایه گیاهی داشته و خوراکی است.

از فواید استفاده از این تکنولوژی نوین در کشاورزی می توان به این موارد اشاره کرد:

افزایش ماندگاری محصول: از  طریق این روش ماندگاری محصولات تا دوبرابر بیشتر از زمان معمول افزایش یافته و میزان هدر رفت در طول زنجیره تامین، از زمان برداشت محصول توسط کشاورز تا رسیدن به دست مصرف کننده، به شکل قابل توجهی کاهش می‌یابد.

کاهش هدر رفت: یکی از دستاوردهای این شرکت ارائه راه حلی پایدار جهت حفظ مواد فاسد شدنی در طول زنجیره تامین و کمک یه کاهش معضل جهانی ضایعات غذایی بوده است. کاهش سرعت پوسیده شدن محصولات به ویژه محصولات تازه خوری میزان هدر رفت مواد غذایی را کم کرده و علاوه بر بهبود کیفیت، دسترسی به مواد غذایی تازه در مناطقی که انبار نگهدارنده مناسب وجود ندارند را تسهیل می‌کند. همچنین  تاثیرات منفی بر روی محیط زیست را نیز کاهش می‌دهد.

استفاده کمتر از مواد نگهدارنده شیمیایی: کاهش از دست رفتن آب و اکسیده شدن میوه فاکتور اصلی در پوسیگی این نوع محصولات کشاورزی به شمار می‌آید. اپیل با ایجاد یک لایه محافظتی و بدون استفاده از مواد نگهدارنده شیمیایی نقش موثری در سلامت جامعه داشته است.

این شرکت برای ده‌ها محصول ارگانیک و معمولی لایه پوششی تولید کرده و با گروههای مختلفی از کشاورزان خرد تا بزرگ‌ترین برندهای مواد غذایی همکاری می‌کند. محصولات این شرکت تاکنون در بازار آمریکا و اروپا بر روی محصولات مختلف استفاده شده است. آوکادو و لیمو ترش در بازار آمریکا و اروپا، خیار در آمریکا و نارنگی، پرتقال، لیموشیرین، گریپ فروت و انبه در بازار اروپا از جمله محصولات هستند که از فناوری اپیل بر روی آنها استفاده شده است.

هارپس(Harps) یکی از فروشگاههای زنجیره‌ای آمریکا تنها در مدت 4 ماه استفاده از محصول اپیل بر روی آواکادو توانسته 60% از دورریز این محصول را در فروشگاههای خود کاهش دهد. کروگر(Kroger) و کاستکو(Costco) از دیگر فروشگاههای آمریکایی هستند که با این شرکت همکاری می‌کنند.

این استارتاپ آمریکایی که در سال 2012  با کمک 100 هزار دلاری بنیاد بیل و ملیندا گیتس تأسیس شد تا کنون موفق به جذب سرمایه 719.1 میلیون دلاری گشته است. ارزش این شرکت یونیکورن کشاورزی تا ماه می سال 2020 یک میلیارد دلار برآورده شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا