آموزش کشاورزی

استراتژی‌های کنترل آفت پسیل

عوامل مؤثر در افزایش و کاهش جمعیت آفت پسیل

ارقام

محصولات داراي حساسیت و مقاومتی متفاوت در برابر پسیل هستند.

آبیاري

پسیل حشره‌اي خشکی دوست بوده و خسارت آن در باغ‌هاي کم آب بیشتر است.

بافت خاك

در اراضی سبک و شنی، درختان همچون درخت پسته دچار ضعف عمومی بوده و در مقابل اغلب آفات و بیماری‌ها از جمله پسیل حساس‌تر بوده و خسارت بیشتري را متحمل می‌شوند.

تغذیه

کمبود و زیاد بودن عناصر غذایی علاوه بر بروز بیماری‌هاي فیزیولوژیک، زمینه ابتلا درخت به بیماری‌ها و فعالیت آفاتی چون پسیل را نیز فراهم می‌آورد. مصرف بیش از حد ازت موجب رشد رویشی گیاه شده و شرایط مساعد حمله و تغذیه حشرات مکنده مانند پسیل را فراهم می‌کند. وجود پتاسیم کافی، مقاومت گیاهان را در برابر حشرات مکنده، افزایش می‌دهد.

هرس

انجام هرس و حذف شاخه‌هاي ضعیف و آلوده در کنترل پسیل مؤثر است.

استراتژی‌های کنترل آفت پسیل

کنترل آفت پسیل با استفاده از تلفیقی از روش‌های مدیریتی شامل روش‌های پیش آگاهی، زراعی، مبارزه بیولوژیک و سموم شیمیایی میسر می‌شود.

پیشآگاهی

انجام عملیات ردیابی و کنترل به موقع جمعیت زمستان‌گذران

روش‌های زراعي و مديريت باغداري مناسب

شامل شخم و یخ آب زمستانه، کاشت درختان با فواصل مناسب، كاشت ارقام مقاوم و متحمل، هرس مناسب، تغذيه مناسب، مبارزه با علف‌هاي هرز، استفاده از گياهان تله، استفاده از کارت‌های چسبنده زرد رنگ، آبپاشي درختان، استفاده از صابون‌هاي محلول‌پاشي

مبارزه بیولوژیک

مبتنی بر استفاده و حفاظت از دشمنان طبيعي آفت پسیل نظیر انواع کفشدوزک‌های شکارگر، بالتوری سبز، سن شكاری، کنه‌های شکارگر، زنبورهای پارازیتوئید نظیر زنبور پسيلافاگوس می‌باشد. همچنین استفاده از ترکیبات معدنی از قبیل کائولین، پلیمرهای سیلیکونی (سلتیک) و سولفور و سموم بیولوژیک حاوی ترکیبات گیاهی نظیر آزادیراختین (با نام تجاری نیمارین)، روغن پنبه‌دانه و میخک (با نام تجاری پست‌اوت) و ماترین از روش‌های مبارزه بیولوژیک با پسیل محسوب می‌شوند.

مبارزه شيميایي

استفاده از سموم مجاز بر اساس توصیه کارشناسان خبره توصیه می‌گردد.

انتخاب آفت‌کش مناسب در هر مقطع زمانی باید با توجه به عوامل مختلفی مانند جمعیت آفت، زمان کاربرد، میزان محصول، سموم بکار رفته قبلی، نحوه تاثیر آفت‌کش و غیره صورت گیرد. باید در نظر داشت که هر آفت‌کش بر روی مرحله خاصی از آفت موثر است. نکته بسیار مهم در مورد استفاده از آفت‌کش‌ها، رعایت تناوب در انتخاب آفت‌کش‌ها براساس نحوه اثر آنها می‌باشد تا پدیده مقاومت رخ ندهد. همچنین باید توجه کرد که استفاده از سموم غیرمجاز یا استفاده بی رویه از سموم، اگرچه ممکن است در مدت زمان کوتاهی سبب کنترل آفت شود، اما با تاثیر منفی روی دشمنان طبیعی، سبب برگشت و طغیان گسترده آفت خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا