فناوری

دیوار سبز، زیبایی به همراه بهبود کیفیت زندگی

مقدمه

مدتی است که دیوارهای سبز به عنوان یک ترند طراحی جدید و رو به رشد شناخته می‌شوند. این باغ‌های عمودی زنده، هم چشم‌گیر هستند و هم به راحتی قابل پیاده سازی هستند، بنابراین این موضوع هیچ تعجبی ندارد که هر روزه محبوب‌تر می‌شوند. دیوارهای سبز بوم طراحی برای ایجاد خلاقیت هستند و به عنوان یک ویژگی جذاب در هر فضا می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

اما مزایای این دیوارهای زنده تنها به ایجاد زیبایی ظاهری در فضاها محدود نمی شود؛ بلکه از لحاظ بهبود کیفیت زندگی شما، حفاظت از محیط زیست و حتی اقتصادی نیز مزایای ویژه‌ای ارائه می‌دهند!

دیوارهای سبز ظاهر دلنشینی دارند

یکی از مزایای دیوارهای سبز این است که می‌توانند بسیار چشم نواز باشند. اضافه کردن عناصر طبیعی به داخل یا خارج از یک ساختمان یک راه عالی‌ برای دلپذیرتر نمودن فضای اطراف و بهبود حالات روحی شما است.

زمانی که این دیوارها در داخل ساختمان نصب ‌شوند، می‌توانند محیطی آرامش‌بخش‌ ایجاد کنند. اما زمانی که در فضای باز استفاده شوند، می‌توانند جلب توجه مشتریان را بسیار افزایش دهد، ساختمان را چشم‌گیرتر کنند و یا حتی در صورتی که فضاهای بدمنظره وجود داشته باشد، برای پنهان نمودن آنها مورد استفاده قرار گیرند.

این دیوارها باعث کنترل دما و کاهش گرما می شوند

بسیاری از شهرهای ایران آب و هوای خشکی دارند، پس میشود برای معتدل نمودن هوا به راه حل های طبیعی مثل دیوارهای سبز فکر کرد. مثلا بسیاری از شهرها مانند شهرهای واقع در مناطق کویری و بیابانی کشور، پوشش گیاهی بسیار کمی دارند و اختلاف دمای روز و شب در آنها بسیار زیاد است. ایجاد پوشش های گیاهی مصنوعی مانند دیوارهای سبز می تواند به معتدل نمودن آب و هوا در فضاهای داخلی ساختمان ها کمک کند. گیاهان در مقایسه با سطوح سخت مانند سطوح ساختمان ها، بجای این که نور خورشید را بازتاب کنند و باعث ایجاد گرما در ساختمان ها شوند، نور خورشید را جذب می کنند و از انرژی آن برای رشد خود استفاده می کنند. افزایش میزان گیاهان در مناطق شهری اغلب تأثیر مثبتی دارد و میزان گرما محبوس شده را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

دیوارهای زنده می‌توانند هزینه‌های انرژی را کاهش دهند

در تکمیل مزیت قبلی باید اشاره نمود، مطالعات نشان می‌دهند که دیوارهای سبز خارجی می‌توانند دمای سطح را تا 10 درجه سانتیگراد کاهش دهند! این به معنای کاهش هزینه‌های تهویه مطبوع در تابستان است، زیرا کمتر گرما وارد می‌شود. این موضوع برای دیوارهای سبز داخلی نیز صدق می کند. در زمستان، دیوارهای سبز عایق اضافی فراهم می کنند و به حفظ دما در داخل کمک می‌کنند و می‌توانند هزینه‌های انرژی شما را گاهی تا 20 درصد کاهش دهند!

باغ‌های عمودی به تنوع زیستی را افزایش می دهند

تنوع زیستی مسئله‌ای نیست که در امور بهبود سلامت کره‌ی زمین نادیده گرفته شود. این برای رشد و رونق تمام گیاهان و حیوانات ضروری است و در اینجا باغ‌های عمودی به کمک می‌آیند.

دیوارهای زنده می‌توانند در افزایش لازم برای رشد جمعیت حشرات و پرندگان به ویژه در مناطق شهری بسیار مفید باشند. علاوه بر این، برای طراحی آن‌ها نیازی به صرف فضای بسیار زیاد برای ایجاد یک محیط پایدار و متنوع ندارید.

دیوارهای سبز هوای اطراف ما را تصفیه می‌کنند

این یک حقیقت کاملا شناخته‌شده است که کیفیت هوای نامناسب می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات بسیاری در سلامتی شود، از تحریک چشم و گلو گرفته تا خستگی و مشکل در تنفس. همچنین، این اصلی‌ترین دلیل برای بدتر شدن شرایطی مانند آسم است. یکی از مهم‌ترین مزایای دیوارهای سبز این است که یک راه عالی برای مقابله با آلودگی هوا هستند زیرا به عنوان یک فیلتر طبیعی عمل می‌کنند. اما چگونه دقیقاً کار می‌کنند؟

گیاهان “عناصر ناخواسته” در هوا، مانند دی‌اکسید کربن و مونواکسید کربن را به اکسیژن تبدیل می‌کنند. این به طرز قابل توجهی مقدار دی‌اکسید کربن در هوا را کاهش می‌دهد، کیفیت هوا را بهبود می‌بخشد و به بهبود عمومی سلامتی افراد در فضا کمک می‌کند.

دیوارهای زنده می‌توانند میزان گرد و غبار را کاهش دهند

یک مشکل متداول در شهرهای بزرگ، حجم بسیار بالای گرد و غبار است. ذرات گرد و غبار به تنهایی در آلودگی هوا نقش بسیار موثری داشته و به بدتر شدن بیماری‌های تنفسی کمک می‌کنند. دیوارهای سبز عمودی می‌توانند در تصفیه هوا کارهای عجیبی انجام دهند، بنابراین برای مناطقی که به گرد و غبار دچار می‌شوند، یک سرمایه عالی هستند.

دیوارهای سبز به کاهش سر و صدا کمک می‌کنند

آیا تا به حال در یک اتاق پر از صدای گفتگوی مردم بوده‌اید و احساس کرده‌اید که حتی صدای خودتان را نمی‌توانید بشنوید؟ ممکن است توجه نکرده باشید، اما سطوح اطراف شما اغلب دلیل این موضوع هستند. صداها از دیوارها، کف‌ها و سقف‌های سخت، نسبت به گیاهان به راحتی منعکس می شوند.

به همین دلیل دیوارهای سبز یک راهکار عالی برای کاهش صدا هستند. به دلیل ویژگی‌های جذب آن‌ها، گیاهان می‌توانند سطوح صدا را تقریباً به نصف کاهش دهند! این روش می‌تواند محیطی ایده‌آل در یک دفتر کار، جایی که مردم نیاز به تمرکز دارند، یا جایی که فقط می‌خواهید استراحت کنید، ایجاد کند.

باغ‌های عمودی می‌توانند ارزش ساختمان را افزایش دهند

یکی دیگر از مزایای دیوارهای سبز این است که طراحی داخلی یا خارجی یک ساختمان را ویژه و چشم‌گیر می‌کنند. دیوارهای سبز زنده اکنون در هتل‌ها، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها، اسپاها، باشگاه‌های اختصاصی و … بیشتر دیده می‌شوند.

علاوه بر این، دیوارهای سبز ابزار بازاریابی فوق‌العاده‌ای هستند که می‌توانند برای ترویج دیدگاه ارتقاء‌یافته و پایدار یک شرکت به کار روند. یک دیوار زنده می‌تواند ارزش هر دو نوع ملک تجاری و مسکونی را به طور قابل توجهی افزایش دهد. مطالعات نشان می‌دهند که فقط داشتن گیاهان در  اطراف یک ساختمان می‌تواند ارزش ملک را تا 20 درصد افزایش دهد!

دیوارهای زنده به عنوان محافظ سیلاب عمل می‌کنند

بعضی مناطق با خطر بالای سیلاب روبرو هستند، به ویژه مناطق قدیمی که آب باران و آب فاضلاب در یک مکان تجمع می‌یابند.

دیوارهای سبز عمودی به این مشکل را حل می‌کنند، زیرا آن‌ها نه تنها سرعت آب باران را کاهش می‌دهند، بلکه ممکن است بخشی از آن را نیز نگه دارند و تبخیر کنند. برخی سیستم‌ها حتی آب باران اضافی را برای هدف‌های آبیاری جمع‌آوری می‌کنند، که دیوارهای سبز را تقریباً خودکفا می‌کند!

در مجموع دیوارهای سبز به بهبود کیفیت زندگی شما کمک می‌کنند

اگر در یک شهر مدرن زندگی می‌کنید، بدون شک توسط اطراف خود با سطوح سیمانی، آسفالت، صدا و آلودگی محیطی احاطه شده اید. چنین شرایطی ممکن است برای سلامتی جسمی و روحی شما مضر باشد. فراوانی گیاهان در این نوع فضاهای سیمانی می‌تواند به طور چشمگیری کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. از اثرات محیطی مفید مانند کنترل دما و تصفیه هوا گرفته تا ایجاد فضای آرام و دلنشین در محل کار، خانه یا فضای باز. دیوارهای سبز همه این کارها را انجام می‌دهند! حتی ممکن است به شکل‌های متفاوتی مانند افزایش بهره‌وری در محیط کار و نرخ بهبود بیماران در بیمارستان‌ها کمک کنند!

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا