آموزش کشاورزی

عوامل مؤثر در گلدهی درختان میوه مرکبات

مقدمه

عوامل بسیار زیادی بر گل دهی مرکبات اثر می‌گذارد که ژنوتیپ، اقلیم (دما، نور، دوره نوری، خاک، آب) و محیط بیولوژیک (ویروس‌ها، آفات و همزیست‌ها) درخت از مهم‌ترین آنها بوده و روابط متقابل پیچیده موجود بین این عوامل منجر به بروز واکنش‌های گسترده‌ای خواهد.

به صورت اجمالی به چند مورد مهم و کلیدی اشاره می‌کنیم:

شرایط آب و هوایی

درختان مرکبات در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری که اختلاف دمای شب و روز کم است رشد می‌کنند. این درختان باید در فصل زمستان چند روز در دمایی کمتر از ۱۲ درجه سانتی گراد قرار بگیرند تا سرمای مورد نیازشان برای محصول دهی در سال آینده تامین شود (تأمین نیاز سرمایی).

مرکبات روزانه حداقل به 8-6 ساعت تابش مستقیم نور خورشید نیاز دارند در غیر این صورت سطح تولید و کیفیت محصولات پایین می‌آید.

جهت تامین نور شاخه‌های درونی درختان نیز بهتر است شاخه‌های اضافی هرس شود تا نور کافی و مناسب برای گلدهی شاخه ها فراهم شود.

خاک

مرکبات در خاک‌های شنی عمیق و با pH مناسب به خوبی رشد می‌کنند. در حالت کلی خاک‌ها با شوری بالا، با بافت سنگین و ماندابی و رطوبت زیاد می‌تواند به ریشه درخت آسیب زده و آن را از بین ببرد.

آبیاری

آّبیاری یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر رشد درختان و تولید محصولات با کیفیت است. درختان در دوره رشد خود نسبت به آب بسیار حساس هستند. اگر آبیاری کمتر از مقدار مورد نیاز درخت باشد ریشه‌ها دچار تنش کم آبی می‌شوند و سلامت کلی گیاه، سطح تولید و کیفیت میوه‌های تولیدی، پایین می‌آید.

مواردی که در آّبیاری درختان میوه و مرکبات حائز اهمیت است عبارتند از:

 • میزان آب مورد نیاز درختان
 • تعداد دفعات آبیاری
 • زمان مناسب آبیاری
 • کیفیت آب آبیاری
 • روش آبیاری

شدت نور

هرچه شدت نور بیشتر باشد تولید جوانه گل افزایش می‌یابد.

 هرس

هرس درختان جوان باعث تشدید رشد رویشی و به تأخیرانداختن تشکیل جوانه‌های گل می‌شود.

همانگونه که اشاره شد به علت عدم رسیدن نور به قسمت های داخلی و مرکزی درخت، میوه به اندازه کافی تشکیل نمی شود، درنتیجه درختان دارای شاخ و برگ زیاد باید هرس شوند.

ریزش برگ‌ها

ریزش برگها به علت کاهش کربوهیدرات میزان گلدهی را کاهش می‌دهد.

 رطوبت

کاهش رطوبت در زمان گلدهی، افزایش گلدهی را در پی دارد. چون رشد رویشی کم شده و مواد غذایی در اختیار گل ها قرارداده می‌شود.

کود فروت ست

کودی را که به طور اختصاصی می‌توان به عنوان بهترین کود برای درختان میوه نام برد “کود فروت ست” است. “کود فروت ست” در واقع یک مکمل غذایی برای درختان است که به رشد و باردهی آنها کمک می‌کند. این کود تاثیرات بسیار مثبتی بر روند گلدهی و تولید میوه در درختان دارد.

از بهترین ویژگی‌های کود فروت ست این است که بازدهی و عملکرد درختان را حفظ می‌کند و از کاهش عملکرد جلوگیری می‌کند. با مصرف کود فروت ست حتی مرغوبیت محصول نیز افزایش می یابد که  از نظر اقتصادی برای کشاورزان بسیار ارزشمند خواهد بود.

از دیگر مزایای استفاده از کود فروت ست:

 • بهبود عملکرد گرده افشانی و تلقیح
 • تنظیم هورمون‌های رشد میوه‌دهی
 • افزایش مقاومت گیاهان در برابر سرما
 • افزایش مقاومت گیاه نسبت به آفات
 • کاهش ریزش برگ‌ها و میوه‌ها
 • افزایش رشد رویشی و گسترش بخش‌ها و اندام‌های سبز گیاه
 • و نهایتا افزایش گلدهی و میوه‌دهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا