مشاوره کشاورزی آنلاین اگروتک

سوال پرسیدن از مشاور حتما نباید حضوری باشه

اگه نیاز به مشورت داری اما :

چطور جواب سوالم رو میگیرم؟

فرم مشاوره با کارشناس

ارسال مشاوره تخصصی

– کاربر گرامی

با توجه به اینکه کارشناسان اگروتک، مشاوره را بر اساس توضیحاتی که شما در بخش سوال مطرح میکنید ارائه میدهند، درنتیجه برای دریافت مشاوره موثرتر، لطفا شرح حال کامل از شرایط وضعیتی که دارید، نوع کشت و استان محل کشت و کودهای مصرفی … را به همراه سوالتان بنویسید.

برخی از سوالات مطرح شده در اگروتک

شما هم میتونی همین الان سوالتو بپرسی

سوال شما بسیار کلی است ،اینکه چه کودهایی در طول فصل بدیم اگر سوال شماست که خب باید آزمایش خاک داشته باشید ،نوع ذرت اینکه دانه ای هست یا علوفه ای مشخص باشه ،نام رقم و ….

اما در کل استفاده از هیومیک اسید ۱۲۳ و سویل بوستر در کنار استفاده از کودهای دیگر شیمیایی که به شما توصیه شده است ،کمک کننده خواهد بود

سلام

اول از همه سعی کنید به بوته ها تنش وارد نشود به خصوص در زمان گلدهی و سایز گیری میوه و همچنین تغذیه تون اصولی و متعادل باشه. در زمان باردهی هم به عناصر فسفر ، پتاسیم و کلسیم بیشتر توجه کنید.

سلام و روز خوش کودهای دامی حتما باید به صورت فراوری شده و پوسیده استفاده شوند. در مورد زمین هایی که خاک یا آب شور است به دلیل شوری بالای کود مرغی، ترجیحا کود مرغی استفاده نشود.

با سلام 

درشت شدن ،رنگ گیری  تابع عوامل مختلفی از جمله داشتن یک برنامه غذایی متعادل در طول فصل می باشد ،در حال حاضر در کنار برنامه غذایی خودتان استفاده از سویل بوستر بصورت کود آبیاری به شما کمک خواهد کرد.

سلام 

چنانچه امکان محلول پاشی دارید ،استفاده از کود آمینو کلات میکرو میکس قبل از گلدهی به شما می تواند کمک کند

سلام 

واتر سواپ یک نوع آبیاری زیر سطحی است که باعث صرفه جویی در آب و افزایش عملکرد شده و با قرار گرفتن لوله ها در عمق خاک باعث کاهش تبخیر می گردد و آب را با راندمان بالا در اختیار گیاه قرار میدهد.

با سلام و درود خدمت شما 

توصیه ما در مورد اختلاط ها این هست که چنانچه برای کشاورز امکان پذیر می باشد هیچ کود و سمی رو با هم مخلوط نکند ،ولی چنانچه شما قصد مصرف این چند کود رو با هم داشتید قبل از مصرف هم تست اختلاط انجام بدهید که داخل ظرف رسوبی نبینید و هم اینکه ترجیحا در چند درخت تست کنید

با سلام از هر چیزی که حاوی ماده آلی باشد میتوان برای تهیه کمپوست استفاده کرد. فقط باید مراحل کمپوست یه درستی انجام پذیرد و تناسب درستی بین مواد وجود داشته باشد.

 بهتر این محصول در یونجه در اولین آب هر چین مصرف گردد و در آبهای بعد استفاده از منوپتاسیم فسفات( اثرات این دو کود) باعث افزایش وزن خشک و پروتیین یونجه می گردد.

بعد از برداشت کودهای حاوی عناصر دخیل در فروت ست مثل ازت روی و بر استفاده شود، قبل از ریزش برگها.

با سلام. استفاده از کودهایی مانند 36_12_12، هیومیک اسید و سولفات پتاسیم به علاوه آبیاری منظم توصیه میشود. آفات و امراض کنترل شوند.

سلام، کودهای آلی مانند کود آلی کاملا پوسیده و ماسه بادی، خاک های رسی را اصلاح میکنند.

سلام، در مرحله ای که کلزا از سه برگی تا مرحله هشت تا ده برگی بود از علف کش های سوپرگالانت یا سوپر سلکت استفاده کنید. در مرحله سم پاشی دمای هوا زیر ده درجه نباشد چون جذب و کارایی تاثیر علف کش را به شدت کم میکند.

بعد از هر چین در آب اول یا دوم استفاده از اسید هیومیک ۱۲۳ و یا سویل بوستر یا مخلوط نیم وز از هر کدام. و در آب بعدی استفاده از مونوپتاسیم فسفات

سلام و درود 

سوال در سه کشت مختلف و توصیه های متفاوت هست 

ولی بطور کلی از قبل گلدهی تا پس از تشکیل میوه بهترین زمان مصرف هست

سلام و درود 

اصولا نهال ماهیتا نیاز غذایی زیادی ندارد و چنانچه بستر خاک مهیا باشد ماده غذایی به اندازه رشد و نمو گیاه فراهم می شود ،بنابراین استفاده از سویل بوستر برای مرحله بعدی می تواند مفید باشد

سلام و درود 

برای نهال یکساله کودی بعنوان محلول پاشی توصیه نمی شود ،اما چنانچه نهال در زمین مستقر شده است می توانید از اسید هیومیک ۱۲۳ و یا سویل بوستر همراه با آبیاری استفاده کنید

 استفاده از کودهای حاوی پتاس بالا مثل highK و K60 و آمینو پتاس در این مرحله توصیه می گردد

 همچنین توصیه میشود میکرومیکس به همراه آمینو کلات روی هم استفاده گردد

رعایت تعادل تغذیه ای در طول فصل فراموش نشود.

گل محمدی پاجوشش هم میگیره. قلمه هم میتونید بگیرید، اون هم خیلی خوب میگیره. تهیه نهال به منطقه تون بستگی داره معمولا نهالستان دارند و میفروشند. در مورد زمان کاشت، اون هم بستگی به منطقه داره. معمولا در زمستان قلمه میگیرند و اواخر بهمن یا اوایل اسفند میکارند. در مناطق سردسیر دیرتر میکارند.

کاهش استفاده از کودهای ازته و استفاده بیشتر از کودهای حاوی فسفر و پتاسیم مثل تزریق مونوپتاسیم فسفات و محلول پاشی کودهای فسفیت پتاسیم و ریزمغذی ها

همچنین تنش کنترل شده آبیاری هم در تغییر فاز رویشی به زایشی موثر میباشد.

اولا تغذیه از اول کشت باید متعادل و اصولی باشد. ولی در مرحله سایز گیری استفاده ازکودهای پتاس بالا و همچنین کود سویل بوستر میتواند کمک کننده باشد. حتما از کودهای حاوی بر هم در این مرحله با توجه به آزمایش خاک استفاده گردد

در مرحله رسیدگی گوجه فرنگی استفاده از کودهایی چون high K, K60 و به خصوص کالر و آمینو پتاس میتواند بسیار موثر باشد

تامین کننده عناصر میکرو برای درخت می باشد ولی با توجه به گرما بهتر است که محلول پاشی در زمان خنک روز انجام پذیرد و بهتر است به همراه یک اسید آمینه استفاده گردد

کمبود بر معمولا با استفاده از کودهای حاوی   بر(B) برطرف میشود.  اما از انجاییکه علایم کمبود زمانی نمایان می شود که  بسیار دیر است توصیه میشود که مصرف بر (B)

بر اساس آزمایش خاک و نیاز محصول انجام گردد.

برای کمپوست هرچه مقدار بقایای چوبی مثل خاک اره و تفاله بیشتر باشد کمپوست شدن کندتر بوده و زمان بر می باشد. بنابراین بر اساس حجم مواد به کار رفته جهت تسریع کمپوست شدن باید ازت به مواد اضافه گردد

با سلام در مرحله اول هرس سرشاخه های آلوده و خارج کردن آنها از باغ، استفاده از سموم مناسب با نظر کارشناس بعد از بازدید، تقویت درخت و تغذیه اصولی میتواند نقش بسیار موثری در کاهش خسارت داشته باشد

نوع کود دهی بستگی به آزمایش خاک دارد. با توجه به اینکه کود دامی داده نشده و تمایل به آبکود دارید توصیه میگردد از کودهای حاوی ماده آلی در اول فصل استفاده گردد، مثل اسید هیومیک سویل بوستر.

برای مبارزه با علف هرز بدون استفاده از سم در صورت امکان از ادوات موجود جهت کندن علف ها یا با کمک بیل انجام شود.

با سلام اصولا چیزی که به عنوان چالکود در ایران باب شده هیچ جای دنیا انجام نمی گردد و اشتباه است. کود دهی زمستانه درست به این صورت است که کود گرانوله به همراه کود دامی در ستیه انداز درخت پخش شده و پابیل انجام گردد. وقت پاپیل کردن بر اساس نوع درخت و فیزیولوژی بیدار شدن درخت فرق می کند ولی اصولا در اسفند ماه انجام میگیرد. در ضمن عمق پابیل به ریشه ها آسیب نمی زند.

با سلام در اسفند ماه میتونید از کودهای گرانوله به صورت چالکود یا ترجیحا پخش سطحی در سایه انداز و پابیل کردن استفاده کنید. در صورت موجود بودن کود دامی پوسیده به همراه کود گرانوله شدیدا توصیه میگردد. در موقع تورم جوانه ها استفاده از فروتست فراموش نشود. و در طول فصل اسید هیومیک توصیه میگردد. در طول فصل استفاده از کود بر اساس آزمایش خاک یا بازدید کارشناس و بودجه کشاورزبهتر است انجام شود.

معمولا یکی از مشکلات کشت نخود بد سبزی و عدم یکنواختی هست که استفاده از کودهای محرک رشد و بذر مال کردن توصیه می گردد. همچنین استفاده از کودهای حاوی روی و فسفر بالا نیز توصیه می شود.

سلام و خسته نباشید. برای بوته میری رعایت اصول بهداشتی و همچنین تقویت بوته لازم است. از سموم خوب متالاکسیل مانکزب و یونیفرم توصیه می شود.

با سلام یک علف کش انتخابی هورمونی و تقریبا سیستمیک است با خاصیت جذب از طریق برگ و ریشه می باشد.

با سلام اولین کار می تونه از بین بردن پناهگاه های زمستونشون باشه، مثل بقایای کود دامی و همچنین شخم زمستونه. کاشت گیاهان تله گل دهنده مثل کلزای زودرس که موقع گل دادن این سوسکها روی این گیاهان تغذیه میکنند میتواند با سمپاشی روی این گیاهان تله باعث از بین رفتن بیشتر جمعیت شود. لازم به ذکر است در زمان گلدهی درختان سمپاشی غیر اصولی درخت میتواند باعث ریزش گل گردد. به کار بردن تله هایی از ظروف آبی رنگ حاوی آب ، مایع ظرفشویی و سم هم میتواند در شکار آنها موثر باشد.

بستگی به نوع درخت و نوع هرس دارد. ولی اصولا در زمستان و قبل از بیدار شدن درخت.

با سلام اگر در منطقه ای هستید که هنوز پا بیل انجام نداده اید میتوانید همراه پابیل کود دامی پوسیده و NPK گرانوله مصرف کنید. در آب هم استفاده از کود های حاوی ماده آلی مثل هیومیک اسید استفاده گردد. بقیه مراحل بر اساس آزمایش خاک انجام شود.

سلام. هر دو جزء سموم مسی موثر بر باکتری ها و یک سری از قارچها می باشند. بر اساس مقدار ماده موثره و نوع مواد همراه باهم فرق دارند. برای ضد عفونی زخم ها و محل تراشیده شده می توان از هر دو سم بر اساس دستورالعمل آن استفاده کرد.

با سلام به طور کلی فرم های مختلف نیتروژن در فرایندهای خاک با توجه به آزاد کردن H+ باعث اسیدی شدن می شود ولی با توجه به مقدار کم آن در مقایسه با مقدار بسیار زیاد OH_ در خاک، اثر خاصی بر PH خاک ندارد

در صورت مشاهده عسلک و احتمال زیاد شته سمپاشی با سمومی چون کنفیدور به همراه صابون سمپاشی توصیه می گردد.

با سلام بستگی به آزمایش خاک و کودهایی که تا حالا دادید داره ولی معمولا در این زمان برای پسته بیشتر کودهای حاوی کلسیم، اسید هیومیک و ریزمغذی لازم می باشد.

با سلام بستگی داره قلمه چه درختی باشه. ولی به طور کلی اگه قلمه زمستون گرفته شده باشه الان قبل از کاشت محلول ۱۰ درصد جلبک به همراه محلول ۵درصد اسید هیومیک تهیه و قیل از کاشت انتهای قلمه در این محلول آغشته واقدام به کشت شود. ولی اگر قلمه الان گرفته شده باشد چون جریان شیره پرورده راه افتاده احتمال ریشه دار شدن پایین است.

با سلام معمولا این دو گل مناسب بالکن و حیاط و ورودی می باشند ولی در صورت فضای کافی در داخل خانه هم میتونید در گلدان نگهداری کنید. پنجره های شمالی مناسبتر می باشد

در این زمان کودهای حاوی ازت بهتر است برای گندم دیم استفاده نشود. از پتاس بالاهای فاقد ازت استفاده گردد آن هم با دز متعادل.

با سلام برای تعدیل شوری باید مجموعه ای از اقدامات انجام شود. سولفات آمونیوم موثر می باشد ولی اوره حذف نگردد.

با سلام نوع تغذیه باید بر اساس آزمایش خاک باشد. اصولا بر خلاف عرف که کود دامی در ایران به صورت چالکود استفاده می شود در کشورهای دیگر روش چالکود مرسوم نمی باشد. استفاده سطحی بهتر است مگر در صورتی که وضعیت خاک خیلی بد باشه و آهک بسیار بالایی داشته باشه.

سلام و عرض ادب در صورتی که در طول فصل تغذیه اصولی و متعادل باشد خود به خود این اتفاق می افته. ولی به طور کلی تا قبل از ترش و شیرین شدن کودهایی مثل نیترات کلسیم و نیترات منیزیم در کنار کودهای دیگه در برنامتون باشه و همچنین کودهایی چون هیومیک اسید و سویل بوستر بعد از ترش و شیرین شدن هم کودهای پتاس بالا لازم هست.

با سلام با توجه به اینکه معمولا برای ضد عفونی آب شرب به آن کلر اضافه میکنند و این کلر برای گیاه به شدت مضر می باشد به همین دلیل قبل از استفاده از آب شهری، آب چند ساعتی در یک ظرف نگهداری شده بعد استفاده گردد

در زمان پنجه زنی و همچنین در طول فصل موقعی که بارندگی باشد. بستگی به دز روی لیبل دارد ولی معمولا ۱۰ لیتر در هکتار. امکان دارد در اختلاط با اوره در یک ظرف رسوب ایجاد کند.

با سلام و احترام در این سن نهال نیاز تغذیه ای بالایی ندارد و در صورت داشتن خاک خوب خود خاک نیازهای نهال را تامین می کند. در این سن بهتره بیشتر از کودهای حاوی ماده آلی و اصلاح کننده خاک استفاده شود مثل استفاده از هیومیک اسید و تعدیل کننده های شوری. در صورت ضعیف بودن خاک بر اساس آزمایش خاک برنامه ریزی گردد.

کنه گال زگیلی هستش. به مرور روی خود گردو هم خسارت وارد میکنند. سم کنه کش استفاده شود. تقویت درخت در اولویت باشد. سمپاشی پاییزه و بهاره همراه روغن در دستور کار قرار گیرد.

سلام زمانی بهترین جذب اتفاق می افته که علف هرز در بهترین حالت خودش باشه یعنی تنش نباشد و علف هرز شاداب باشد، مثلا زمانی که هوا خنک است.

بعضی از محصولات قدرت جذب بالایی از زمین دارند مثل چغندرقند و… به همین دلیل باید برای تقویت زمین به صورت تکمیلی و بر اساس کشت و میزان برداشت و آزمایش خاک از کود استفاده گردد.

نیاز به بررسی بیشتر دارد اما احتمال قارچ هست.

فصل کود دهی اواخر زمستان و مقدار بر اساس آزمایش خاک و ماده آلی خاک است

هدف از کودهای دامی ببشتر اصلاح خاک است تا هدف تغذیه. که البته کود مرغی عناصر بالاتری داره پس بهتره کودهای دامی به صورت ترکیبی استفاده شود. گاوی ۵۰ درصد، گوسفندی ۳۰ درصد و مرغی ۲۰ درصد. همه اینا دپو شده به ارتفاع ۱.۵ متر. در صورت کم بودن کود مرغی اوره هم اضافه شده به همراه باکتری مثل EM, خوب که همزده شد آب میگیریم روش تا رطوبت داشته باشه بعد پلاستیک میکشیم روش و هر ۱۵ روز یکبار همزده و آب میگیریم. بهتره در فصول گرم این کار انجام بشه که بعد از دو ماه کود فراوری شود.

دکمه بازگشت به بالا